امروزه چاقی به عنوان یکی از معضلات جامعه، بسیار فراگیر شده است و افراد بسیاری به دنبال راه هایی برای کاهش وزن و تناسب اندام خود هستند. این افراد زمانی که با روش های رایج مانند ورزش و رژیم غذایی به وزن ایده آل خود نرسند به سراغ جراحی های لاغری می روند. با دکتر آیتم همراه باشید تا جراحی لاغری و انواع آن را بررسی کنیم.

جراحی لاغری چیست و چرا انجام می شود؟

جراحی لاغری ترکیبی از روش های جراحی است که با تغییر در سیستم و بافت های معده، روده و یا سایر بخش های دستگاه گوارش به کاهش وزن و لاغری منجر می شود. انواع مختلف این جراحی به روش لاپاراسکوپی و تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد.

انواع جراحی برای لاغری

انواع مختلف جراحی برای لاغری

امروزه انواع مختلف عمل های لاغری در سرتاسر دنیا انجام می شود که هر کدام مزایا و معایب مخصوص خود را داراست و هیچ یک از آن ها راه حل سریعی برای کاهش وزن نیستند بلکه در همه ی جراحی های لاغری نیاز است ورزش و رژیم غذایی اصولی هم رعایت شود تا کاهش وزن اتفاق بیفتد. در ادامه رایج ترین جراحی های لاغری را شرح خواهیم داد.

عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده

یکی از ایمن ترین عمل های لاغری، عمل اسلیو معده می باشد که در آن حدود 80 درصد از معده را از بدن خارج می کنند و فقط قسمتی از معده به نام آستین باقی می ماند که در زبان انگلیسی  Sleeveنام دارد، به همین علت این عمل را اسلیو معده نامیده اند.

با خارج کردن بخش بزرگی از معده، غذای فرد و مقدار کالری دریافتی بدن کاهش پیدا می کند و در نهایت کاهش وزن زیادی حاصل می شود. از مهم ترین مزایای انجام عمل اسلیو که دلیلی بر محبوبیت آن هم شده می توان به کاهش وزن چشمگیر در مدت 18 ماه بعد از انجام عمل و کوتاه بودن زمان جراحی اشاره کرد.

عمل بای پس معده

عمل بای پس معده یکی از انواع جراحی لاغری برای کاهش وزن و درمان چاقی مفرط است که با هدف کوتاه تر شدن مسیر عبور غذا در دستگاه گوارش تا مرحله دفع انجام می گیرد. عمل بای پس به دو شیوه انجام می شود.

روش اول

در روش اول عمل بای پس، قسمت بالایی معده بریده و بخش باقیمانده به مری متصل می شود. علاوه بر این، بخش اولیه روده کوچک هم بریده شده و به معده وصل می شود. در حقیقت بخش بزرگی از سیستم گوارشی که نقش پررنگی در هضم و جذب غذا دارد، حذف می شود.
این نوع عمل جراحی ممکن است به دلیل عدم جذب ویتامین ها منجر به سوء تغذیه در فرد شود.

روش دوم

در این روش هشتاد درصد از معده و بخش بزرگی از روده کوچک حذف می شود که در نتیجه آن مقدار جذب به شدت کاهش پیدا می کند و ممکن است مشکلات بسیاری به دنبال داشته باشد و مانند روش اول موجب سوء تغذیه در فرد شود. این عمل طبق نظر پزشک فقط برای افرادی که شاخص توده بدنی بالاتر از 50 دارند، به کار می رود.

عمل جراحی پلیکاسیون معده

عمل پلیکاسیون معده

عمل جراحی پلیکاسیون معده یکی دیگر از جراحی های لاغری است که با توجه به خطرات کم و مدت زمان کوتاه انجام جراحی اش، طرفداران بسیاری دارد. در این روش، برخلاف دو روش قبلی قسمت اضافه معده را خارج نمی کنند بلکه به صورت پلیسه روی هم قرار داده و می دوزند. در نهایت و با کوچک شدن فضای معده و کم شدن غذای مصرفی، وزن اضافی فرد کاهش پیدا می کند.
این عمل جراحی برای افراد با شاخص توده بدنی بالای چهل و یا افراد دارای بیماری های ناشی از چاقی مناسب است.

عمل لاغری باندینگ شکمی

عمل باندینگ شکمی هم یکی از انواع جراحی لاغری است که همانند عمل های دیگر لاغری به شیوه لاپاراسکوپی انجام می شود.
در این روش، حلقه ای سیلیکونی را در قسمت بالای معده جای گذاری می کنند که با تزریق آب مقطر بزرگتر شده و معده را به دو بخش بزرگ و کوچک تقسیم می کند. بخش کوچکتر که در بالای حلقه قرار دارد، حجم غذای کمتری دریافت کرده و به همین علت کالری کمتری جذب بدن می شود و در نهایت کاهش وزن اتفاق می افتد.

عمل جراحی ابدومینوپلاستی

در عمل لاغری ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم، چربی ها و پوست اضافه شکم حذف شده و عضلات تنگ تر می شوند.

عمل لاغری لیپوماتیک

عمل لاغری لیپوماتیک

در عمل لاغری لیپوماتیک که با نام پیکرتراشی شناخته می شود، چربی های موضعی بدن بدون درد و خونریزی تخلیه می شوند، در نتیجه سایز بدن کاهش یافته و باعث زیبایی اندام می شود. این روش لاغری برای کسانی مناسب است که قسمت هایی از بدنشان دارای چربی های اضافه است و با روش های رژیم و ورزش، از بین نمی رود.
عمل پیکرتراشی به عنوان جدیدترین روش جراحی لاغری شکم هم به کار می رود.

عمل لیپوساکشن

لیپوساکشن هم نوعی عمل جراحی لاغری است که مشابه پیکرتراشی عمل کرده و باعث از بین رفتن چربی های اضافه بدن می شود. در این روش چربی های موضعی اضافه توسط لوله ای باریک مکیده می شوند و کاهش سایز صورت می گیرد.

انواع عمل لاغری با لیزر

لاغری با لیزر

علاوه بر انواع جراحی لاغری که ذکر کردیم، انواع عمل لاغری با لیزر هم وجود دارند که برای از بین بردن چربی های اضافه بدن به خصوص شکم به کار می روند. این روش لاغری در مدت زمان کوتاهی توانسته محبوبیت بسیاری پیدا کند.
در انجام جراحی لاغری شکم با لیزر، پزشک متخصص توسط گرما و اشعه لیزر اقدام به از بین بردن چربی ها می کند.

جراحی لاغری صورت

تجمع چربی و چاقی فقط مختص بدن نیست، بعضی از افراد ممکن است در ناحیه صورت دارای چربی های اضافه باشند. این افراد می توانند با استفاده از روش لیپوماتیک اقدام به تخلیه این چربی ها کنند. در این روش برش هایی در هر دو طرف داخل دهان انجام شده و چربی ها خارج می شوند.
در تعیین هزینه جراحی لاغری صورت عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند که با مراجعه به کلینیک های زیبایی و انجام مشاوره می توان از قیمت آن مطلع شد.