رژیم لاغری اصولی بر اساس ویژگی های فردی هر شخصی تنظیم می شود که شامل رژیم غذایی و برنامه های ورزشی است که در ادامه قصد داریم به صورت مفصل درباره آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید .


جدول دسترسی به مهم ترین عناوین این مطلب:


رژیم لاغری اصولی چیست؟

رژیم لاغری یعنی روش هایی برای کاهش وزن که شامل تغییراتی است که در ترجیحات غذایی روزانه هر کسی اتفاق می افتد.

رژیم های لاغری که توسط متخصصین تغذیه یا متخصص لاغری توصیه می شود، رژیم های غذایی پرهیزانه هستند که به افراد اجازه مصرف برخی مواد غذایی داده نمی شود یا توصیه می شود که مصرف آن ماده غذایی محدود شود.

در واقع رژیم لاغری یعنی منع مصرف برخی غذاها و تشویق به خوردن برخی غذاهای دیگر که نتیجه آن رسیدن به وزن ایده آل در افراد است.


ویژگی های رژیم لاغری اصولی

هر نوع برنامه غذایی که در نهایت باعث کاهش وزن شود یک نوع رژیم لاغری می باشد. اما لزوما هر رژیم لاغری نمی تواند اصولی و علمی باشد. در واقع ما دو نوع برنامه غذایی برای لاغری داریم که عبارتند از:

  1. رژیم اصولی و علمی؛
  2. رژیم ناسالم و غیر اصولی؛
رژیم لاغری چیست

رژیم لاغری اصولی، رژیمی است که در عین حال که می تواند باعث کاهش وزن در افراد شود هیچ عارضه ای نیز برای بدن ایجاد نمی کند و حتی می تواند باعث ارتقا سلامتی افراد نیز شود. رژیم لاغری سالم روی دریافت مواد مغذی و حیاتی تمرکز دارد و افراد را از مصرف آنها منع نمی کند.

پس یک رژیم غذایی سالم کلیه گروه های مختلف مواد غذایی را شامل می شود و هیچ کدام از آنها را از برنامه غذایی لاغری افراد حذف نمی کند. همچنین این نوع رژیم به صورت آهسته می تواند باعث کاهش وزن شود. بنابراین هیچ کدام از رژیم های لاغری سریع نمی توانند سالم باشند و به هیچ عنوان پیروی از آنها توصیه نمی شود. در ادامه قصد داریم به ویژگی های بهترین رژیم لاغری اصولی بپردازیم:


رژیم لاغری هر کسی با فرد دیگری متفاوت است

در رژیم های لاغری غیر اصولی بدون توجه به سن، جنسیت، قد، وزن، میزان فعالیت روزانه و … یک برنامه غذایی مشترک برای همه تجویز می شود. اما در رژیم غذایی سالم و اصولی پس از بررسی کلیه ویژگی های یک فرد سپس یک برنامه غذایی برای وی تجویز می شود. برای مثال رژیم غذایی افراد قد بلند باید پرکالری تر از سایر افراد باشد یا کالری مورد نیاز مردان و زنان از یکدیگر متفاوت است.


هیچ گروه غذایی حذف نمی شود

همان طور که گفتیم یک رژیم لاغری خوب شامل تمامی گروه هایی غذایی می شود و هیچ کدام از آنها از رژیم حذف نمی شوند. اکثر رژیم های غیراصولی با تجویز منع مصرف برخی مواد غذایی باعث کاهش وزن می شوند که همین موضوع باعث آسیب های جدی به سلامتی بدن و کمبود ویتامین می شود.

در رژیم لاغری اصولی هیچ گروه غذایی حذف نمیشود.

هیچ وعده غذایی حذف نمی شود

انواع رژیم لاغری سریع، یک یا دو وعده غذایی را حذف می کند؛ برای مثال مصرف شام را منع می کند و هیچ میان وعده ای در برنامه غذایی این نوع رژیم های غیر معتبر وجود ندارد. 

رژیم لاغری اصولی علاوه بر مصرف هر سه وعده اصلی حتی 3 الی 4 میان وعده نیز در برنامه غذایی دارد. در رژیم های غیر اصولی به دلیل حذف یک یا دو وعده اصلی شما دائما احساس گرسنگی خواهید داشت و در مدت زمان کوتاهی از رژیم خسته شده و از ادامه دادن رژیم صرف نظر می کنید، اما در یک رژیم لاغری اصولی و خوب هیچ موقع احساس گرسنگی نخواهید داشت.

در رژیم لاغری اصولی هیچ وعده غذایی حذف نمیشود.

همچنین بعضی از رژیم های غیراصولی به شدت کم کالری هستند و همین موضوع باعث می شود که فرد دائما احساس گرسنگی داشته باشد. با این تفاسیر بهترین رژیم لاغری رژیمی است که تنوع غذایی بالایی داشته باشد، هیچ وعده ای را حذف نکند و میزان کالری مناسبی داشته باشد.


نیازی به هزینه های اضافی نیست

رژیم های خوب از نظر اقتصادی هم به صرفه هستند و نیازی به صرف هزینه های گزاف به منظور خرید داروی لاغری، دمنوش، غذاهای خاص و … نیست. یک رژیم لاغری خوب نباید به غذاهای خاصی محدود شود و نیازی به صرف هزینه های بالا نباشد که هر کسی توان خرید محصولات رژیم را نداشته باشد. رژیم آنلاین هم برای شمایی که وقت کافی برای مراجعه حضوری به یک مشاور تغذیه را ندارید و همچنین قصد ندارید هزینه زیادی بابت این موضوع کنید، بسیار مناسب است. 


رژیم لاغری خوب هیچ عجله ای برای کاهش وزن ندارد

رژیم های زیادی تحت عنوان رژیم لاغری سریع در فضای مجازی و فضای وب موجود هستند که در مدت زمان کوتاه باعث کاهش وزن بسیار زیادی می شوند. اما این کاهش وزن دائمی نیست و ممکن است عوارض خطرناکی مانند ریزش مو، تغییر رنگ پوست، یبوست، سوء هاضمه و … را به همراه داشته باشد.

رژیم لاغری اصولی هیچ عجله ای برای کاهش وزن ندارد.

فعالیت بدنی در کنار رژیم غذایی توصیه می شود

هیچ رژیم غذایی به تنهایی نمی تواند باعث کاهش وزن شود. تنها در صورتی شما می توانید به صورت اصولی وزنتان را کم کنید که علاوه بر پیروی از رژیم لاغری خوب فعالیت بدنی و ورزش روزانه نیز داشته باشید.

فعالیت بدنی و رژیم لاغری اصولی

کلام آخر

متاسفانه این روزها کاهش وزن و لاغری به یک صنعت تبدیل شده است و برخی سودجویان با برخی راهکارهای خطرناک و رژیم های ناسالم در این حوزه فعالیت می کنند و از این طریق کسب درآمد می کنند.

بنابراین شما برای دریافت رژیم لاغری اصولی تنها باید به متخصص لاغری و تغذیه مراجعه کنید تا آنها بر اساس ویژگی های بدنی شما بهترین رژیم را برایتان تجویز کنند.


سوالات پرتکرار:

عوامل موثر در بروز چاقی کدامند؟

چاقی به طور کلی یک بیماری چند عاملی و پیچیده است که تحت تاثیر ژنتیک، عوامل محیطی و تاثیر متقابل این دو عامل بروز می‌کند. از عوامل محیطی با تاثیر زیاد می‌توان به تغذیه، پرخوری های عصبی و تحرک اشاره کرد.

BMI چیست و چگونه محاسبه میشود؟

BMI یا شاخص توده بدنی به حاصل تقسیم وزن به مجذور قد گفته می‌شود که در واقع ابزاری است که با آن می توان وزن فرد را نسبت به قد وی سنجید.