بدون شک یکی از روش های کاهش وزن کم کردن کالری دریافتی است؛ به همین دلیل امروزه لاغری با رژیم کالری شماری بسیار باب شده است.

اما سوال این است که آیا رژیم کالری شماری می تواند یک رژیم لاغری اصولی باشد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با اصول این رژیم لاغری و مزایا و معایب رژیم کالری شماری آشنا کنیم. بنابراین قبل از انتخاب این رژیم به عنوان رژیم لاغری این مقاله را حتما مطالعه کنید. با ما همراه باشید.

جدول دسترسی به عناوین مهم این مطلب

کالری چیست؟

کالری واحد اندازه گیری انرژی انواع مواد غذایی و نوشیدنی است. در واقع این کالری ها هستند که انرژی لازم برای انجام فعالیت روزانه مانند راه رفتن، خوردن، آشامیدن، صحبت کردن و … را به ما می دهند. در صورتی که کالری اضافی وارد بدن شود، تبدیل به چربی و در نهایت چاقی می شود.

چرا رژیم کالری شماری؟

در صورتی که دچار اضافه وزن (حتی جزئی) هستید و  بدون توجه به مقدار کالری مواد خوراکی و نوشیدنی آنها را میل کنید؛ بدون شک تبعات آن را خواهید دید.

اما در صورتی که به مقدار کالری دریافتی روزانه خود توجه داشته باشید تا بیشتر از کالری سوزانده شده نباشد قطعا منجر به لاغری یا پیشگیری از چاقی می شود.

طبق یک مطالعه ای که انجام شده، ثابت شده است که برنامه رژیم کالری شماری باعث کاهش وزن 3.3 کیلوگرمی افراد شده است.

اما در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا کاهش وزن با این رژیم دائمی و یا حتی استاندارد است یا خیر؟

چرا رژیم کالری شماری؟

چقدر کالری باید در روز مصرف کنیم؟

کالری مصرفی هر کسی به نسبت جنسیت، سن، وزن، قد و میزان فعالیت روزانه وی با فرد دیگری متفاوت است. برای مثال یک مرد جوان ورزشکار 25 ساله به کالری بیشتری به نسبت یک خانم 70 ساله که ورزش نمی کند نیاز دارد.

در کنار کالری به کیفیت رژیم غذایی هم توجه کنید

رژیم کالری شماری تنها مقدار کالری مصرفی روزانه شما را محاسبه می کند و به کیفیت و مغذی بودن مواد غذایی چندان توجهی نمی کند. برای مثال برای این رژیم فرقی نمی کند که شما 100 کالری انرژی را از کلم بروکلی دریافت کنید یا چیپس سیب زمینی!

بنابراین بهترین رژیم کالری شماری؛ برنامه ای است که علاوه بر تمرکز به کالری دریافتی بر سلامت بدن انسان هم توجه می کند. اکثر مواد غذایی سالم و با کیفیت مانند میوه، سبزیجات و … علاوه بر اینکه باعث ارتقای سلامت بدن می شوند بلکه روش آسان تری برای لاغری و کاهش مصرف کالری هستند.

نکات رژیم کالری شماری

  • آمادگی کامل داشته باشید: قبل از شروع رژیم یک برنامه رژیم کالری شماری داشته باشید.
  • قبل از خوردن هرگونه ماده خوراکی و نوشیدنی برچسب مواد غذایی را بخوانید.
  • قید خرید مواد غذایی ناسالم و کم ارزش را بزنید.
  • به دنبال لاغری سریع نباشید: نیازی نیست که کالری مصرفی را بیش از حد کم کنید، شاید با این کار کاهش وزن سریع داشته باشید اما ادامه دادن این رژیم قطعا برایتان سخت یا حتی غیرممکن خواهد شد.
  • فعالیت بدنی و ورزش روزانه در کنار رژیم غذایی داشته باشید.
نکات رژیم کالری شماری

مزایای رژیم کالری شماری

از جمله مزایای رژیم کالری شمار عبارتند از:

  • زمانی که کالری شماری می کنید، همیشه حواستان به غذاهایی که می خورید هست. در نتیجه کمتر غذا می خورید تا کالری کمتری دریافت کنید و در نهایت به لاغری و کاهش وزن می رسید.
  • در صورت کالری شماری شما اسیر پرخوری نمی شوید و همین موضوع باعث حفظ وزن ایده آل شما می شود.

معایب رژیم کالری شماری

مضرات رژیم کالری شماری به نسبت مزایای آن زیاد است و اکثر متخصصین تغذیه آن را توصیه نمی کنند، از جمله معایب رژیم کالری شماری عبارتند از:

ریزش شدید مو

از آنجا که تمرکز اصلی رژیم کالری شمار تنها بر کالری مصرفی روزانه افراد است و هیچ توجهی به ویتامین ها و مواد معدنی مصرفی ندارد، همین موضوع باعث می شود که بدن بسیاری از مواد حیاتی خود را از دست بدهد. برای مثال در صورت نرسیدن ویتامین کافی به فولیکول های مو به مرور ضعیف می شوند و همین موضوع باعث ریزش مو می شود.

معایب رژیم کالری شماری

بازگشت وزن

قطعا همه افرادی که دنبال لاغری هستند تمایل دارند در وزن دلخواه خود باقی بمانند. اما در صورت گرفتن رژیم کالری شمار تنها برای مدت زمان کوتاهی به وزن ایده آل خود می رسید و پس از قطع کردن رژیم شاهد افزایش وزن خواهید بود.

بسیار خسته کننده است

 اصولا افراد به دنبال رژیمی هستند که در آن کمتر احساس گرسنگی داشته باشند و انرژی کافی برای انجام فعالیت های روزانه خود را داشته باشند؛ اما در صورت پیروی از رژیم کالری شمار افراد بسیار سریع خسته می شود، چرا که دائما احساس گرسنگی دارند و انرژی کافی برای انجام فعالیت روزانه خود را هم ندارند.

اختلالات گوارشی

 یک رژیم لاغری اصولی، قبل از هر چیزی سلامت بدن را تضمین می کند تا در کنار کاهش وزن فرد مبتلا به بیماری یا اختلال خاصی نشود. متاسفانه اکثر افرادی که از رژیم کالری شمار پیروی می کنند دچار بیماری های گوارشی می شوند.

کلام آخر

طبق نکاتی که در این مطلب گفتیم می توان به این نتیجه رسید که رژیم کالری شماری نمی تواند یک رژیم استاندارد و اصولی باشد، بنابراین به هیچ عنوان به دنبال رژیم کالری شماری رایگان یا موارد این چنینی نباشید.

اگر قصد لاغری و کاهش وزن با رژیم غذایی را دارید بهترین راه مراجعه به یک متخصص تغذیه است تا ایشان بر اساس ویژگی های فردی و سبک زندگی شما اصولی ترین رژیم لاغری را تجویز کند.