آیا دقیقا می دانید رژیم گیاه خواری چیست؟ با انواع رژیم گیاهخواری و مزایا و معایب آن چطور آشنا هستید؟ اگر شما هم قصد پیروی از رژیم غذایی گیاه خواری دارید اما در انتخاب آن به عنوان یک رژیم غذایی سالم تردید دارید، با ما تا انتهای این نوشتار همراه باشید.

جدول عناوین مهم این مطلب

رژیم گیاه خواری چیست؟

همان طور که از نام این نوع رژیم غذایی مشخص است رژیم گیاهخواری یعنی پرهیز از خوردن گوشت، ماهی، مرغ و یا حتی در برخی موارد محصولات حیوانی. در ادامه درباره انواع رژیم گیاهخواری و مزایا و معایب آن صحبت خواهیم کرد.

انواع رژیم گیاهخواری

انواع رژیم گیاهخواری به شرح زیر است:

گیاه خواری

افرادی که از رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می کنند، یعنی تحت هیچ شرایطی انواع گوشت، ماهی یا مرغ مصرف نمی کنند. این دسته از افراد براساس محصولاتی حیوانی که در رژیم روزانه خود دارند به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • گیاه خواران لاکتو-اوو: لبنیات و تخم مرغ مصرف می کنند.
 • گیاه خواران لاکتو: لبنیات مصرف می کنند اما تخم مرغ نه؛
 • گیاه خوارن اوو: تخم مرغ مصرف می کنند اما لبنیات نه؛
انواع رژیم گیاهخواری

وگان

رژیم گیاهخواری وگان عاری از هرگونه محصولات حیوانی اعم از گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، محصولات لبنی، عسل و … است.

نیمه گیاهخواری

این دسته از افراد گوشت نمی خورند اما برخی غذاهای حیوانی که در ادامه خواهیم گفتم را می خورند:

 • ماهی خواران: بین گوشت ها فقط ماهی می خورند.
 •  پولو: بین گوشت ها فقط مرغ می خورند.

شبه گیاهخواری

این افراد از رژیمی پیروی می کنند که بیشتر شامل مواد غذایی گیاهی است اما ممکن است گاهی از انواع گوشت، تخم مرغ، لبنیات و … هم به مقدار کم استفاده کنند.

فواید رژیم گیاه خواری چیست؟

در صورتی که اصول رژیم گیاهخواری رعایت شود؛ مزایای بسیار زیادی برای سلامتی خواهد داشت. اما چنانچه فقط از گوشت دوری شود و در عوض از نان های فرآوری شده، شکر، پاستا و … به مقدار زیاد استفاده شود و مصرف میوه و سبزیجات در این رژیم کم باشد، قطعا از فواید رژیم گیاه خواری بهره نخواهید برد. از جمله فواید این رژیم غذایی عبارتند از:

کمک به کاهش وزن

اصولا اکثر افرادی که به دنبال راهی برای کاهش وزن و لاغری هستند، از رژیم گیاه خواری پیروی می روند. طبق تحقیقات انجام شده ثابت شده است که افرادی که از این نوع رژیم پیروی می کنند اصولا وزن متعادل و شاخص توده بدنی مناسب تری به نسبت سایر افراد دارند. به دلیل اینکه این رژیم غذایی سرشار از فیبر است افراد احساس سیری بیشتری به نسبت سایر رژیم های لاغری می کنند.

ارتقاء سلامت قلب

افراد گیاه خوار به نسبت افرادی که رژیم همه چیزخواری یا گوشت خواری دارند تا یک سوم کمتر در معرض بیماری های قلبی عروقی قرار دارند. البته برای ارتقاء سلامت قلب انتخاب نوع غذا مهم است نه گیاهخوار بودن یا نبودن.

از جمله مواد غذایی که برای بهبود سلامت قلب بسیار مفید هستند عبارتند از:

 • غلات کامل با فیبر بالا؛
 • حبوبات؛
 • آجیل؛
 • میوه ‌ها و سبزیجات؛
 • مواد غذایی کم شکر؛
فواید رژیم گیاه خواری چیست؟

کاهش خطر سکته 

گیاهخواران در انتخاب مواد غذایی خود وسواس بیشتری دارند، اصولا دچار پرخوری نمی شوند. تحقیقات نشان می دهد که انتخاب رژیم گیاه خواری وگان تا حد زیادی از خطر ابتلا به سکته و چاقی شما را در امان نگه می دارد.

کاهش افسردگی

افراد گیاهخوار به نسبت سایر افراد زندگی شادتری دارند. همچنین طبق تحقیقات انجام شده اثبات شده است که افراد وگان به نسبت افرادی که گوشت و ماهی مصرف می کنند، کمتر در معرض افسردگی قرار دارند.

کاهش خطر سرطان

گیاهخواری با انواع سرطان ها مثل سرطان سینه، سرطان کولون، سرطان روده و سرطان معده رابطه خوبی ندارد و در صورتی پیروی از رژیم های گیاه خواری خطر ابتلا به سرطان کاهش پیدا می کند.

البته تا به امروز رابطه علت و معلولی بین گیاه خواری و سرطان به طور کامل اثبات نشده است و نیاز به مطالعات بیشتری است. با این حال به دلیل اینکه رژیم گیاهخواران سرشار از فیبر است، کاهش خطر ابتلا به سرطان کاملا طبیعی است.

پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دو

یکی دیگر از فواید رژیم گیاهخواران این است که در صورت پیروی از آن از دیابت نوع دو پیشگیری می شود حتی افراد دیابتی در صورت پیروی از این نوع رژیم می توانند در کنترل و درمان دیابت نوع 2 قدم بزرگی بردارند. 

فواید رژیم گیاه خواری چیست؟

کمک به کاهش فشار خون

طبق مطالعاتی که انجام گرفته است مشخص شده افرادی که گیاه خواران به نسبت افراد گوشت خوار فشار خون پایین تری دارند.

به دلیل اینکه غذاهای گیاهی کلسترول، چربی و سدیم کمی دارند بنابراین در کاهش فشار خون می توانند بسیار تاثیرگذار باشند. 

بهبود سلامت استخوان ها و مفاصل

آمار پوکی استخوان بین افراد گیاهخوار بسیار کمتر از سایر افراد است. مصرف محصولات حیوانی امکان دارد باعث دفع کلسیم از بدن شوند که همین موضوع باعث کاهش تولید استخوان و پوکی استخوان می شود.

در یک تحقیق، افرادی که به مدت دو دهه یا بیشتر رژیم گیاه خواری لاکتو-اوو داشته اند در سن 80 سالگی تنها 18 درصد از مواد معدنی استخوان مفاصل کمتر شده است. همه چیزخواران در این تحقیق در سن 80 سالگی حدود 35 درصد دچار کمبود مواد معدنی استخوان شده اند.

سایر فواید رژیم گیاهخواری

 • بهبود عملکرد سوخت و ساز بدن؛
 • کاهش خطر آب مروارید؛
 • تضمین سلامت پوست؛

معایب رژیم غذایی گیاهخواری چیست؟

خطر رژیم غذایی گیاه خواری مربوط به کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی مثل ویتامین B12 و امگا 3 است. البته در صورت پیروی از اصول رژیم گیاه خواری با چنین کمبودهایی مواجه نخواهید شد.