رژیم پالئو یا رژیم غارنشینی یکی از مشهورترین رژیم های لاغری دنیا می باشد. این رژیم بر اساس نحوه تغذیه انسان های غارنشین طراحی شده است و می تواند تاثیرات شگفت انگیزی در لاغری و کاهش وزن داشته باشد. در این مطلب به رژیم پالئو و تاثیرات آن بر لاغری خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

جدول دسترسی سریع👈 به عناوین این مطلب

رژیم پالئو چیست؟

رژیم غذایی پالئو یک رژیم کالری شمار نیست و تنها به مصرف مواد غذایی سالم و ارگانیک مثل ماهی، گوشت، میوه، سبزیجات، آجیل و … تمرکز دارد و مصرف مواد غذایی فراوری شده، شکر، لبنیات و غلات در این رژیم توصیه نمی شود؛ البته برخی از برنامه های غذایی رژیم پالئو اجازه مصرف برنج و لبنیات را هم می دهند.

طبق تحقیقات انجام گرفته رژیم هایی مثل پالئو که بر مواد غذایی کامل تمرکز دارند، برای کاهش وزن و سلامتی بسیار موثر هستند.

راهکارهای رژیم غذایی پالئو برای کاهش وزن

سرشار از پروتئین است

پروتئین یکی از مهم ترین مواد غذایی است که در کاهش وزن، افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش اشتها موثر است؛ این ماده غذایی هورمون هایی که مسئول تنظیم وزن هستند را کنترل می کند.

این رژیم لاغری بر مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند گوشت های فاقد چربی، ماهی و تخم مرغ تمرکز دارد. در واقع این رژیم حدود 25 الی 35 درصد از کالری مورد نیاز بدن را از پروتئین تامین می کند.

رژیم پالئو و تاثیرات آن بر لاغری

مصرف کالری روزانه را کم می کند

یکی از روش های لاغری کاهش مصرف کالری روزانه است. بنابراین برای گرفتن رژیم لاغری این مهم است که مواد غذایی را انتخاب کنید که شما را سریع تر سیر کند و کمتر احساس گرسنگی داشته باشید.

این رژیم غذایی برای افرادی که دائما احساس گرسنگی دارند می تواند بسیار مناسب باشد؛ چون بسیار سیرکننده است.

طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که رژیم غذایی پالئو از سایر رژیم های غذایی مانند رژیم مدیترانه ای و رژیم افراد دیابتی سیر کننده تر است.

کربوهیدرات کمی دارد

یکی از موثرترین روش های کاهش وزن، کاهش مصرف کربوهیدرات است. این رژیم با حذف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مثل برنج، سیب زمینی، نان و … در کاهش وزن و لاغری می تواند بسیار موثر باشد.

توجه: کربوهیدرات ها لزوما مضر نیستند اما محدود کردن مصرف آنها باعث کاهش کالری مصرفی روزانه و در نتیجه لاغری و کاهش وزن می شود.

رژیم پالئو و تاثیرات آن بر لاغری

مصرف مواد غذایی فراوری شده را محدود می کند

دلیل اصلی چاقی افراد در جوامع امروزی، پیروی از رژیم غذایی مدرن است. رژیم غذایی مدرن شامل مواد غذایی به شدت فراوری شده است که مواد مغذی کمی دارند و سرشار از کالری هستند. در واقع رژیم غذایی مدرن علاوه بر اینکه منجر به چاقی می شود می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها نیز باشد.

برخلاف رژیم غذایی مدرن رژیم غارنشینی (پالئو) مصرف مواد غذایی به شدت فراوری شده را محدود می کند.

مصرف شکر اضافی را محدود می کند

خوردن شکر و قند اضافی منجر به چاقی و به خطر افتادن سلامتی شما می شود. قند یا شکر افزوده سرشار از کالری و مواد مغذی بسیار ناچیز است.

این رژیم غذایی مصرف شکر و قند بیش از حد مجاز را محدود می کند و در عوض بر مصرف قند طبیعی موجود در انواع میوه ها و سبزیجات تمرکز دارد.

مزایای رژیم پالئو

  • یک رژیم مناسب برای لاغری شکم است؛ از آنجا که چاقی شکم خطر ابتلا به بیماری های خطرناکی مثل دیابت و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد، در صورت پیروی از این رژیم غذایی می توانید چربی های شکمتان را آب کنید.
  • حساسیت به انسولین را افزایش می دهد و منجر به کاهش قند خون می شود.
  • یک رژیم مناسب برای افزایش سلامت قلب است؛ از آنجا که میزان نمک رژیم در این رژیم غذایی بسیار پایین است و بر مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین بدون چربی، چربی های مفید، میوه و سبزیجات تمرکز دارد؛ به همین دلیل این رژیم می تواند عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. بنابراین در صورت ابتلا به مشکلات قلبی، فشار خون بالا و کلسترول بالا می توانید از این رژیم استفاده کنید.
  • منجر به کاهش التهاب می شود.

نکاتی برای بیشترین کاهش وزن با رژیم غذایی پالئو

در صورت رعایت نکات زیر می توانید با استفاده از رژیم غذایی پالئو کاهش وزن بیشتری داشته باشید:

  • سبزیجات بیشتری را در رژیم روزانه خود قرار دهید: سبزیجات به دلیل اینکه کالری کم و فیبر بسیار بالایی دارند باعث می شود که شما احساس سیری به مدت طولانی تری داشته باشید.
  • هر روز حداقل 2 تا 5 عدد میوه بخورید: میوه ها سرشار از مواد مغذی هستند و بسیار سیر کننده هستند.
  • خواب کافی داشته باشید؛
  • فعالیت بدنی و ورزش روزانه داشته باشید.
رژیم پالئو و تاثیرات آن بر لاغری

جمع بندی

رژیم پالئو از برنامه غذایی انسان های اولیه پیروی می کند؛ به همین دلیل به رژیم غارنشینی مشهور است. این رژیم برخلاف رژیم غذایی مدرن بر مصرف مواد غذایی سالم و فراوری نشده تاکید دارد.

تاثیر رژیم پالئو بر لاغری می تواند بسیار چشم گیر باشد؛ زیرا بر مصرف پروتئین بالا و کربوهیدرات کم تاکید دارد. همچنین این رژیم مواد غذایی فراوری شده و شکر افزوده را هم محدود می کند.

طبق مطالعاتی که انجام گرفته ثابت شده است که رژیم غذایی پالئو به دلیل اینکه سرشار از غذاهای کم چرب است می تواند به کاهش وزن و لاغری کمک کند.

از جمله مزایای رژیم پالئو عبارتند از: آب کردن چربی شکم، بهبود حساسیت به انسولین و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و التهاب.