یکی از استراتژی های کاهش وزن که در سال های اخیر بسیار رواج یافته، رژیم فستینگ است که با نام روزه داری متناوب هم شناخته می شود. در این روش فرد، طبق برنامه و در بازه های زمانی خاصی مجاز به خوردن می باشد. در ادامه این مطلب با مجله دکتر آیتم همراه ما باشید تا درباره رژیم فستینگ بیشتر بدانید.

فستینگ چیست؟

رژیم روزه داری

رژیم غذایی فستینگ یا رژیم روزه داری به عنوان یکی از محبوب ترین روش های تغذیه سالم و تناسب اندام در بین مردم به شمار می آید. این رژیم با پیروی از یک برنامه خاص، همانند روزه گرفتن زمان های مجاز و غیر مجاز برای خوردن را تعیین می کند و بر اساس آن علاوه بر کاهش وزن، کاهش سطح چربی و کلسترول و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 حاصل می شود.

رژیم فستینگ چگونه عمل می کند؟

برای انجام فستینگ، انواع مختلفی وجود دارد که همه آن ها بر مبنای تقسیم روز و یا هفته به زمان های روزه داری و خوردن است. مثلاً ممکن است شما 8 ساعت از طول روز را برای خوردن انتخاب کنید و در باقی ساعات چیزی نخورید و در دو روز هفته فقط یک وعده غذا میل کنید و در وعده های دیگر روزه باشید.
انواع رژیم فستینگ سبب می شوند بعد از گذشتن ساعتی از غذا خوردن، بدن شروع به سوزاندن ذخایر چربی و قند کند. این زمان بندی در رژیم روزه داری باعث شده تا نسبت به انواع رژیم های لاغری آسان تر و اثربخش تر باشد.

انواع رژیم فستینگ

انواع رژیم روزه داری

همانطور که ذکر کردیم، رژیم روزه داری انواع مختلفی دارد که در ادامه تعدادی از محبوب ترین آن ها را شرح می دهیم:

فستینگ 8/16

در این روش شما به مدت 8 ساعت مجاز به خوردن هستید و در 16 ساعت باقی مانده روزه می گیرید. تحقیقات نشان داده الگوهای تغذیه ای مانند این روش تاثیر بسیاری بر روی کاهش وزن و فشار خون دارد.

فستینگ 2:5

در این نوع از فستینگ که علمی ترین روش رژیم روزه داری می باشد، در پنج روز هفته به طور معمول غذا می خورید و در دو روز کالری مورد نیاز خود را به یک چهارم کاهش می دهید، که این مقدار کالری را می توانید به وعده های مختلف تقسیم کنید.

فستینگ 24 ساعته

فستینگ 24 ساعته به این صورت انجام می شود که شما به مدت 24 ساعت در هفته روزه خواهید بود. انتخاب روز و ساعات رژیم به خودتان بستگی دارد. برای مثال می توانید از ناهار روز شنبه تا ناهار روز یکشنبه روزه باشید!

فستینگ یک روز در میان

در این روش، برنامه رژیم به این صورت است که شما باید یک روز در میان روزه باشید و چیزی نخورید. البته این روش، به شیوه های مختلفی انجام می شود. در بعضی از انواع آن فرد در طول روز رژیم مجاز است که حدود 500 کالری دریافت کند.
فستینگ یک روز در میان کمی دشوار است و ممکن است در طول دوره بارها احساس گرسنگی شدید به سراغتان بیاید، پس اگر تازه کار هستید این روش را امتحان نکنید.

فستینگ 12 ساعته

رژیم فستینگ 12 ساعته یکی از آسان ترین روش های فستینگ است که برای افراد مبتدی بسیار مناسب است. در این روش، شما 12 ساعت از شبانه روز را مجاز به خوردن هستید و در 12 ساعت باقی مانده باید روزه باشید. شما می توانید ساعات نخوردن را با ساعات خوابتان هماهنگ کنید تا اذیت نشوید، برای مثال از ساعت 8 شب الی 8 صبح فردا چیزی میل نکنید.

فستینگ جنگجو

این نوع از فستینگ، همانطور که از نامش پیداست از الگوی غذایی سربازان و جنگجویان در گذشته برداشت شده و به این صورت انجام می شود که در تمام طول روز نباید هیچ غذایی مصرف کنید و در 4 ساعت پایانی شب هر چه می خواهید، بخورید. این رژیم یکی از معروف ترین انواع رژیم فستینگ می باشد.
لازم به ذکر است که در تمام روش های فستینگ و در مدت روزه داری تان می توانید انواع نوشیدنی های بدون کالری را مصرف کنید.

غذاهای مجاز در رژیم لاغری فستینگ

غذاهای مجاز در رژیم لاغری فستینگ

از سوالات اصلی افرادی که از این رژیم پیروی می کنند این است که در رژیم فستینگ چی بخوریم. درست است که طبق نوع رژیمتان در ساعات مختلفی مجاز به خوردن هستید، اما ضروری است که در این دوره هم از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنید.
 در ادامه اصول مهمی را که در این نوع از رژیم لازم است، رعایت کنید شرح داده ایم:

 • وعده های غذایی خود را به آرامی بخورید تا سیر شوید.
 • از مواد غذایی کم فرآوری شده استفاده کنید.
 • غذاهای خوشمزه و لذیذ با کالری کم میل کنید تا از خوردنشان لذت ببرید.
 • از مصرف انوع فست فود و شیرینی جات پرهیز کنید.
 • دور تنقلات پر کالری را خط بکشید.
 • در ساعات مجاز حتماً پروتئین بدون چربی، کربوهیدرات و چربی های سالم، انوع میوه و سبزیجات میل کنید.

بیشتر بخوانید: با لیست انواع غذاهای کم کالری آشنا شوید.

فواید پیروی از فستینگ چیست؟

پیروی از رژیم لاغری فستینگ فواید بسیاری دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • کاهش وزن و لاغری
 • کاهش التهابات بدن
 • سلامت قلب و کاهش ابتلا به بیماری های قلبی
 • افزایش طول عمر
 • مبارزه با انواع سرطان
 • کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2
 • سلامت مغز و محافظت از آن در برابر بیماری آلزایمر

عوارض رژیم لاغری فستینگ چیست؟

عوارض رژیم روزه داری

رژیم روزه داری هم مانند همه روش های کاهش وزن در کنار مزایا عوارض و معایبی هم دارد که به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

 • اختلال در تمرکز، عملکرد مغز و انجام کارها به دلیل کمبود کالری مورد نیاز بدن
 • سردرد، خستگی و روحیه پایین
 • رفلاکس معده

تاثیر رژیم روزه داری بر کاهش وزن

همه افرادی که اقدام به رعایت این رژیم می کنند این سوال برایشان پیش می آید که فرد با رژیم فستینگ چند کیلو کم می کند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که طبق تحقیقات انجام شده، رژیم فستینگ می تواند باعث کاهش وزن 3 تا 8 درصدی افراد شود. هم چنین اندازه دور کمر هم به اندازه 4 الی 7 درصد کاهش می یابد که نشان دهنده آب شدن چربی های شکم می باشد.