نیازهای تغذیه ای بانوان متفاوت تر از آقایان است. ما در این مقاله قصد داریم بهترین رژیم لاغری برای زنان را معرفی کنیم.

ممکن است برنامه های غذایی بسیار زیادی در فضای اینترنت برای کاهش وزن پیدا کنید؛ اما تمامی این برنامه های غذایی نمی توانند یک رژیم سالم و اصولی برای زنان باشند.

در اینجا قصد داریم به معرفی چند مورد از بهترین برنامه های غذایی کاهش وزن برای زنان بپردازیم. با مجله دکتر آیتم همراه باشید.

جدول دسترسی سریع

چگونگی انتخاب بهترین برنامه غذایی کاهش وزن برای زنان

هنگام انتخاب برنامه غذایی مناسب برای خانم ها مهم است که که چند فاکتور را در نظر داشته باشید.

  • برای شروع رژیم لاغری زنان حتما به نیازها و ترجیحات شخصی خود توجه داشته باشید.
  • در حالی که برخی از افراد ممکن است از برنامه های رژیم غذایی ساختار یافته لذت ببرند، برخی دیگر ممکن است برنامه هایی را ترجیح دهند که کمی انعطاف پذیرتر باشند.
  • برخی از رژیم های غذایی محدودیت های سخت و دست و پاگیری دارند که برای اکثر زنان می تواند خسته کننده باشد.
  • مطمئن شوید که از رژیم هایی که کل گروه های غذایی را حذف می کنند یا بیش از حد محدود کننده هستند، اجتناب کنید. نه تنها پیروی طولانی مدت این برنامه های غذایی دشوارتر است، بلکه می تواند دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز را نیز دشوارتر کند.
  • پیروی از رژیم های لاغری سریع مانند رژیم لاغری سه روزه و … به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
  • نکته مهم این است که قبل از شروع هر گونه رژیم لاغری بهتر است با یک متخصص تغذیه یا متخصص لاغری مشورت کنید.

بهترین رژیم لاغری برای زنان را چگونه انتخاب کرده ایم؟

رژیم های لاغری ارائه شده در این نوشتار بر اساس معیارهای زیر انتخاب شدند:

  • از نظر تغذیه متعادل هستند: یعنی مواد غذایی موجود در این رژیم ها به اندازه کافی دارای کربوهیدرات، پروتئین و حتی چربی هستند و ترکیب خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی را فراهم می کنند.
  • تاثير گذار هستند: برنامه های غذایی ارائه شده در این نوشتار امتحان خود را پس داده اند و تاثیر بسزایی در کاهش وزن دارند.
  • در دراز مدت از گرفتن رژیم خسته نمی شوید: به دلیل اینکه بهترین رژیم لاغری زنان بیش از حد محدود کننده نیست به راحتی می توانید در دراز مدت از آن پیروی کنید.
  • انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند؛
رژیم لاغری زنان

معرفی بهترین رژیم لاغری برای زنان

از جمله بهترین رژیم لاغری برای یک خانم عبارتند از:

رژیم گیاهخواری

رژیم گیاهخواری یک رژیم مناسب برای زنانی است که به دنبال یک راهی انعطاف پذیر برای کاهش وزن و بهبود سلامت کلی بدن خود هستند.

رژیم ‌های غذایی گیاهی عمدتاً از غذاهای مشتق‌ شده از گیاهان مانند میوه‌ ها، سبزیجات، آجیل، دانه ‌ها و حبوبات تشکیل شده ‌اند. در یکی از انواع رژیم گیاه خواری اجازه استفاده از محصولات حیوانی مانند تخم مرغ، مرغ، لبنیات، گوشت و ماهی به مقدار کم را دارید.

رژیم لاغری زنان

یکی از تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که افرادی که از رژیم غذایی گیاهی پیروی می کنند نسبت به افرادی که از رژیم های دیگر پیروی می کنند در طی 4 سال افزایش وزن کمتری خواهند داشت.

علاوه بر این، خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتر، که هر دو از اجزای کلیدی یک رژیم غذایی گیاهی هستند که منجر به کاهش وزن و کاهش چربی شکم می شود.

رژیم دش

رژیم دش یک رژیم لاغری برای زنانی است که علاوه بر کاهش وزن به دنبال کاهش فشار خون هم هستند.

رژیم غذایی DASH مصرف میوه ‌ها، سبزیجات، غلات کامل و منابع پروتئین بدون چربی را تشویق می‌ کند و در عین حال مصرف گوشت قرمز و غذاهای حاوی قند یا نمک زیاد را محدود می‌ کند؛ این رژیم یک رژیم مناسب برای بیمارانی است که مبتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند.

رژیم مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای یک رژیم لاغری سالم است و مناسب افرادی است که به دنبال یک برنامه غذایی ساده هستند که بیش از حد محدود کننده نباشد.

بر اساس رژیم های غذایی سنتی کشورهایی مانند اسپانیا، یونان و ایتالیا، رژیم مدیترانه ای اغلب یکی از سالم ترین الگوهای غذایی در نظر گرفته می شود.

رژیم لاغری زنان

اگرچه رژیم مدیترانه ای به اندازه بسیاری از برنامه های دیگر ساختاری ندارد و قوانین یا مقررات سختگیرانه ای ندارد، اما رژیم مدیترانه ای رتبه اول ساده ترین برنامه غذایی را به خود اختصاص داده است.

برنامه غذایی این رژیم شامل خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، آجیل، دانه ها، غلات کامل و چربی های سالم مانند روغن زیتون است.

کلام آخر

ما در این مطلب سه نمونه از معروف ترین رژیم های لاغری زنان را معرفی کردیم؛ با اینکه تمامی این رژیم ها جزء رژیم های غذایی سالم هستند اما پیروی از آنها تنها به تجویز پزشک متخصص تغذیه توصیه می شود. چرا که دکتر تغذیه به نسبت سن، شرایط بدنی و … بهترین رژیم لاغری زنان را تجویز می کند. برای مثال ممکن است بسیاری از رژیم های لاغری اصولی برای یک خانم باردار یا شیرده مناسب نباشند.